Tamaryszek – uprawa, sadzenie, pielęgnacja
Tamaryszek to piękny krzew ozdobny, który ze względu na pokrój przypomina nieduże drzewo. W ogrodach jest ceniony szczególnie za oryginalne, bardzo dekoracyjne kwiaty zabrane w wąskie bogate kiście, które pojawiają się zależnie od gatunku wczesną wiosną lub latem. Poza okresem kwitnienia tamaryszek jest również bardzo dekoracyjny, głównie dzięki ulistnieniu przypominającemu drobne gałązki paproci. Efektownie wygląda również jesienią i zimą, gdy uwidaczniają się ciemnobrązowe, a na niektórych odmianach niemal czarne pędy. Tamaryszek sadzi się w różnych miejscach ogrodów, w zależności od potrzeb.
Odmiany tamaryszka rosnące w Polsce
Tamaryszek ma wiele odmian, te rosnące w naszej strefie klimatycznej mogą osiągnąć wysokość od 2 do 4 metrów (tamaryszek czteropręcikowy inaczej drobnokwiatowy ‘Tamarix tetrandra’ i tamaryszek francuski ‘Tamarix gallica’), tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima), natomiast odmiany afrykańskie i azjatyckie dorastają nawet do 10 metrów. Jest uznawany za gatunek kseromorficzny (znoszący niedobory wody). Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamaris tetranda), zwany też tamaryszkiem czteropręcikowym, dorasta do 4 m wysokości. Jest stosunkowo wytrzymały na mrozy i bardzo obficie kwitnie. Jego kwiaty są różowe, zebrane w wąskie grona na dwuletnich pędach, które są zwisające. Można go sadzić w całej Polsce. Mniejszy, dorastający do 3 m wysokości tamaryszek francuski (Tamarix gallica) ma luźną ażurową koronę. Jego pędy są cienkie i wyprostowane. Mrozoodpornośćtej odmiany jest taka sama juk u tamaryszka drobnokwiatowego. Tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima), nazywany też tamaryszkiem rozgałęzionym, dorasta do 3 m wysokości. Ma bogate walory estetyczne, ale niestety jest mniej wytrzymały na mrozy. Można spotkać w go w dwóch odmianach: 'Pink Cascade' oraz 'Rubra' o karminoworóżowych kwiatach. W przypadku tamaryszka pięciopręcikowego lepiej unikać rejonów najchłodniejszych na wschodzie Polski.
Tamaryszek wymagania glebowe
Gleba powinna być jałowa, czyli dość sucha, piaszczysta, a nawet zasolona – szczególnie lubi tereny nadmorskie i leśne. Ponieważ wytwarza bardzo głęboki system korzeniowy, nie przeszkadza mu nawet piasek. Toleruje też zanieczyszczenie środowiska. Tamaryszek możemy więc zasadzić właściwie wszędzie, a gleby nie trzeba użyźniać. Jedyne wymaganie to słoneczne stanowisko, źle znosi nawet częściowe zacienienie. Należy natomiast unikać sadzenia tamaryszka w podłożach ciężkich i podmokłych. Pomimo że uchodzą za mrozoodporne, w srogie lub bezśnieżne zimy mogą przemarzać. Jednak po przemarznięciu szybko regeneruje się wypuszczając ze starych gałęzi liczne młode pędy. Jeśli to możliwe przed nadejściem mrozów mniejsze rośliny warto okryć.
Tamaryszek – sadzenie i pielęgnacja
Tamaryszek należy sadzić pojedynczo lub po kilka w luźnych grupach, na dużych wolnych przestrzeniach. Ze względu na szybko rozrastające się gałęzie roślina świetnie sprawdza się także przy ogrodzeniach szczególnie z siatki przejmuje wtedy rolę żywopłotu. Tamaryszki źle znoszą przesadzanie. Przesadzać można tylko krzewy młode. Dlatego bardzo ważne jest zaplanowanie miejsca do uprawy tego pięknego krzewu. Cięcie należy przeprowadzać co kilka lat, co pozwoli uzyskać bardziej regularny pokrój i lepsze kwitnienie. Jest to cięcie prześwietlające, wycinamy głównie środek krzewu, zapewniając gałęziom lepszy dostęp światła. Należy przy tym systematycznie usuwać gałęzie suche, uszkodzone czy zniekształcone.